Szukanie pracy

Gdzie szukać pracy?

Stworzenie własnego profilu w serwisie LinkedIn może przynieść Ci wiele dodatkowych ofert pracy. http://lmgtfy.com/?q=how+to+create+good+linkedin+profile

Jeżeli nie masz doświadczenia, zdobądź wiedzę.

Żeby znaleźć pracę w testowaniu oprogramowania nie trzeba mieć skończonych studiów. Nie trzeba mieć też doświadczenia w testowaniu. Jednak czy znalezienie pracy w takiej sytuacji będzie proste? Potencjalnie nie.

Od części "Nauka" rozpocząłem przedstawianie materiałów, które mogą pomóc Ci przygotować się do swojej pierwszej pracy jako tester oprogramowania.

Nie maluj trawy na zielono.

Nawet jeżeli na prawdę nie masz co wpisać do swojego CV, ponieważ przez ostatnie 5 lat nie nauczyłeś się niczego co można uznać za przydatne, nie maluj trawy na zielono. W momencie kiedy nie będziesz w stanie odpowiedzieć na pytanie czym są testy funkcjonalne, pomimo wpisania tego jako jeden z punktów swojej wieloletniej kariery, spalisz potencjalnie całą rozmowę.

Moją propozycją byłoby opisanie własnego doświadczenia. Własnymi słowami.

Nie wpisuj buzzwordów.

Zwłaszcza jeżeli tak na prawdę nie masz z nimi do czynienia. Nie wspominając o nieznajomości ich definicji.

Przemyśl kilka ważnych tematów przed rozmową.

  • Dlaczego zostałeś testerem?

  • Czy chcesz dalej rozwijać się jako tester?

  • Czy masz na siebie pomysł? Plan, którym kierujesz się w trakcie rozwoju.

Nie podejmuj decyzji (na dowolny temat) dopiero w trakcie przeprowadzania rozmowy.

Uważasz, że certyfikacja ISTQB jest bez sensu, jednak znajomość podstaw sylabusa zdecydowanie pomaga w komunikacji w zespole? Bądź w takim przypadku gotów wypowiedzieć się na chociażby najprostsze tematy poruszane w sylabusie. Spalisz rozmowę, jeżeli w takiej sytuacji nie będziesz miał pojęcia o zawartości sylabusa czy nawet samych definicji pojęć. Pokażesz, że podjąłeś już decyzję odnośnie własnego zdania na temat dokumentu... którego nigdy nie czytałeś.

Rozwijaj się!

W tym ma też odrobinę pomóc ten dokument. Nie wiem jak Ty, ja uwielbiam pracować z ludźmi, którzy lubią to co robią i interesują się tym. Spróbuj nie traktować testowania jako pracy "9 to 5".

Jest mnóstwo materiałów, które możesz czytać, słuchać i oglądać przy okazji których zwiększ swoją wiedzę i świadomość.

Szukasz pracy i nie możesz jej znaleźć pomimo tego, że podobno jest to łatwe?

Koniecznie zapoznaj się z poniższymi materiałami. Część z nich odnosi się do młodszych (junior) programistów, niech Cię to jednak nie zniechęca, jeżeli zastosujesz u siebie te rady, mogą Ci pomóc równie dobrze jak te, które są skierowane bezpośrednio do testerów.

Przygotuj swoje CV

Przygotuj się na rozmowę rekrutacyjną

Zdobądź pierwsze doświadczenie, pracę lub staż

Kursy

📚 Materiały

Last updated